• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Sosyal sorumluluk ve duyarlılık için destek..
Çocuklarınızı uyuturken veya yemek yedirirken sanal alemden uzak tutun. Bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazların kontrolü siz de olsun.
Çocuklarınızın akıl sağlığı ve gelişimini düşünüyorsanız, bu çağrıyı dikkate alınız, çevrenizi bilgilendiriniz.
Atatürk Köşesi

Bayırlı İhtiyaç Karşılama Platfotmu
Cihan Erdoğan
erdogan.cihan@yahoo.com
Ailelerin, geçmişteki eksikliklerini tamamlarken, arkada unuttukları..
18/12/2020
Ailelerin, geçmişteki eksikliklerini tamamlarken, arkada unuttukları..
Zaman diliminin en derini yaşamın geçmişi…
  Geçmiş zaman öyle bir değerdir ki, toz bulutunun yavaş yavaş yere konuşunu izlemek gibidir.
  Artık müdahale edebilme imkanı geçmiş, bıraktığı iziyle bizlere yaşanılanları resmetmektedir...
    Zaman böyle akıp geçerken, yaşanılan anınve geleceğinde bize getirmeye devam ettiği birçok şey vardır.
    Karşılaştığımız her şey, geçmişte yaşayamadıklarımızın bizlere yeni fırsatlar doğurduğunu fark ettirir ve bu fırsatlardan faydalanmanın heyecanına kapılmaya başlayabiliriz.
 Durum böyle iken yaşanmışlıklardan elde edilmiş tecrübeler, bizleri sorumluluk sahibi eder..
  Sorumluluk iç güdüsünün yanı sıra, faydalıbir toplum beklentisi, dayanışmayı ilke edinmiş, yaşayan  insana değer veren, doğaya sahip çıkan birtopluluk beklentisine sokmaktadır…
     Fakat unutulmamalıdır ki bu beklentilerindoğal olarak kendiliğinden oluşmasının olasılığı çok düşüktür.
    Bu durumda herkes kendi etki alanında,vakit kaybetmeden harekete geçmelidir.
    Etki alanlarının en temeli, anında iletişim kurup geleceği tasarlamaya başlaya bileceği yer ailelerimizin kendisidir. Öncelikle çocuk sahibi bireyleri ele alırsak, en verimli zeminle işe girişmiş oluruz.
  Aileler, çocuk yetiştirmenin sadece sahip çıkma duygusu, besleme, okul yaşı geldiğinde okula gönderme, okul derslerine yardım etme ve buna benzer durumların anlık yaşandığı fiili davranışlardan ibaret olmadığını fark etmelidir. Bu bilinçle yetiştirilen çocuklar, yeni nesil gençlik böyle dediğimiz tabloyu ortaya koymaktadır..
   Ebeveynler, üst satırlarda da bahsettiğim gibi, geleceğin sunduğu fırsatları kendi lehine kullanırken rutin çocuk yetiştiriciliğinin dışına çıkamamaktadır.. Bu tablonun iyileşmesi için kendi aile temelimizde çocuklarımız iyi işlenmelidir. Tabi en önemlisi kendi gelişimlerini de ihmal etmeyen ebeveynlerin, ortak girişimleri ile faydalı olacak bir tablo oluşturma çalışmasıdır. Tecrübeleri ile yeni gelişimini harmanlayan ebeveynler, verici konumunda en iyi profili oluşturmak için kolları sıvamalıdır.
  Kalıplaşmış çocuk yetiştiriciliğinin aşılmaz bir durum olduğuna asla kapılmamak gerekir. Bunu, bu zamana kadar yaptıklarınızdan kesitler alarak, bundan sonra yapabileceklerinizin planlaması ile aşabilirsiniz. Siz, çocuğunuzu kendi planlarınızın esiri olarak da asla görmeyin. Gerçek dışı hayalleriniz onları sizlerden uzaklaştırmak için küçük ve en geçerli sebep olacaktır. Çocuklarınız, sizin geçmişte yapamadıklarınızın, elde edemediklerinizin kucaklayıcısı ve lideri olamayacak kadar, kendi özgür iradeleri ile kurguladıkları hayatı yaşamayı seçecek direnci uygulayacaktır. Bu direnci uygulamak için birden fazla geçerli bilinç altı sebepleri olacaktır. Örneğin, yapmasını istediğiniz şeyleri yapmamak için, başarısızlık korkusu olarak savunmaya geçebilir, kendine göre gerçek dışı görebilir, talep ettiğiniz eğilim ve ilgi alanlarını doğru zamanda göğüsleyemeyeceğinin farkında olabilirler.
  Çocuklarınızın geleceği için, kontrollü geniş bir çember çizmekle başlamak iyi olacaktır. Zamanı ve belirlediğiniz çemberi iyi yönetmek için kendinizi çocuklarınızın rolüne adapte etmeniz ilk başlangıç işareti olacaktır. Çemberi kontrollü doldurabilmek, çocuklarınızın ilgi ve eğilimine hakim olmanızla mümkündür. Bu çemberin içinde mutlaka olasılıklar da olmalıdır. Birden fazla çocuğunuzun olması durumunda eşitlik ilkesi mutlaka hissedilebilir oranda ortaya konulmalıdır.
  Oluşturduğunuz çemberi gözünüzde canlandırmak, her fırsatta iyileştirebilmek, geleceği ön görmek için çok önemlidir.
    Çember oluşturulduktan sonra ortaya çıkan gelişmelere, karşı söylemleriniz mutlaka olacaktır. Bunu çok iyi yönetmek için benlik duruşunuzdan yeteri miktarda feragat etmeniz faydalı olacaktır. Karşı duruşunuzun birçok sebebi olabilmekle birlikte, herkes hata yapabilir olumsuz görüşünü bir hata bilinci olarak bir kenarda mutlaka tutmalısınız. Çemberin içinden eleştiri sesleri duymaya başlayacaksınız. Bu sesleri duyduğunuz an itibari ile girişimde bulunduğunuz planlı çocuk yetiştiriciliğine karşı alış-veriş ortamı kurulmuş demektir.  
     Çoğu zaman istediğinizi dile getiremeyeceğiniz anlar oluşacak, fakat planladığınız gelecek sizi çocuklarınıza çok iyi anlatacaktır. Süreç devam ederken, yaşananları baskısız denetleyici olmak, kontrolü sağlıklı elde tutabilmeniz için çok önemlidir. Baskıcı denetleme; gizlemeyi, korkuyu arttırır ve hedefe olan eğilimi yıpratabilir.
     Sorumluluk sahibi yapmayı, özgüveni oturtmayı, eşit davranmayı hep savunurum.
     Siz de mutlaka oluşturacağınız kontrollü yetiştirme çemberinin içerisinde, sorumluluk verebilmeyi ve eşit davranmayı bulundurun.
     Çocuklarınızın hayallerine hakim olun, ilgi ve eğilimlerini planlamayı tercih edin.
     Gerçekleri ve doğruyu savunacak, imkan varken bir şeyler yapmak için aktif olacak bireyler yetiştirmek, yukarıda bahsettiğim kısa kesitli cümlelerimin uygulanması ile mümkün olacaktır…

Bir dostumun sözü ile yazıma son verirken, iyi örgütlenmiş bir toplum, eşit yaşayabilen, hak ve doğruları istisnasız savunabilen bir insanlık hayalim için sonsuz mücadele, tecrübe ve doğrularımla daima burada olacağım…

‘ İyi bireyler yetiştirmenin yolu, anne babanın ortak karar alabilmesinden geçiyor ’
 
18.12.2020
Sevgi ve selamlarımla…
Cihan ERDOĞAN


353 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İnsan hayatındaki yakın bağlar.. - 05/12/2023
Feodal ilişkilerin hayatımızdaki yeri ve yanları..
Kadına yardım edilmez, iş paylaşılır… - 30/10/2023
Kadınlara karşı olan cinsiyetçi bakış açısı, her ortamda her konuda kendini göstermeye devam ediyor.
Farkı yaratan bizim davranışlarımız… - 27/10/2023
Büyüyüp, etrafında olanları bitenleri fark etmeye başladığımız andan itibaren, ait olduğumuz yapının ve toplumsal-çevresel kültürün değerlerine sahip olmaya başlarız…
Evdeki hesap çarşıya uymayınca.. - 26/09/2023
Bir deyim var ve her bireyin atacağı adımları hesaplamasına yardımcı olur, yön verir… ‘Evdeki hesap, çarşıya uymaz’
Başarılı bir sınav verdik.. 🌾 - 30/08/2023
Her yıl ekili alan kapasitesini arttırarak devam ettiğimiz tarım çalışmalarımızda, bu yıl da başarılı bir şekilde süreci tamamladık…
Köşe yazısı Zamanın ruhu.. - 06/06/2023
Almanca zeit (zaman) ve geist (ruh) kelimelerinden türetilen Zeitgeist ‘Zamanın Ruhu’ kavramı hoşuma gitti ve ben de uyandırdıkları ile yorumlamak istedim..
Köşe yazısı.. İsteğiniz nedir? - 01/06/2023
İsteğinizin tam olarak ne olduğuna kanaat getirip keşfettikten sonra, yapabilecekleriniz ile yapabileceğinizi düşündükleriniz için hemen işe koyulmanız gerek..
Köşe yazısı Yeniden.. - 30/05/2023
Kırılmak, insanın duygusal kırılması.. Aslında bir öfke duygusu..
İşinizi iyi yapın.. - 25/04/2023
Başında bulunduğunuz işi, en iyi haliyle yapmak ile yükümlü olduğunuzu asla unutmayın..
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret68978
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Sağlıkta Erken Teşhis!
Bedeninizde hissettiğiniz rahatsızlıkları geç kalmadan muayene ettirin.
Ertelemeyin, umursayın!
Erken teşhis sağlığınız için önemli!